🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Правителство тук, правителство там

Политическият блокаж в Испания е опасен не само за икономиката и стабилността, но и за самата цялост на страната

Досегашният премиер Мариано Рахой предлага голяма коалиция между "Народната партия", социалистите и Ciudadanos
Досегашният премиер Мариано Рахой предлага голяма коалиция между "Народната партия", социалистите и Ciudadanos
Досегашният премиер Мариано Рахой предлага голяма коалиция между "Народната партия", социалистите и Ciudadanos    ©  Reuters
Досегашният премиер Мариано Рахой предлага голяма коалиция между "Народната партия", социалистите и Ciudadanos    ©  Reuters

Залогът е голям и на карта са поставени не само икономиката и политическата стабилност на Испания, но и самата й цялост. Сформирането на правителство в страната е в застой след неубедителните парламентарни избори миналия месец, спечелени от управляващата дясноцентристка "Народна партия", но без мнозинство. Необходимостта за решаване на проблема сега се усилва още повече, след като преди дни каталунският парламент одобри нов сепаратистки лидер и това отново постави на дневен ред желанието на региона да се отцепи в следващите 18 месеца. Ситуацията е тревожна не само за Испания. За ЕС е опасно една от големите държави в европейския проект да се носи по течението в момент, когато съюзът скача от криза на криза.

Сложни сметки

Испания е изправена пред трудни преговори. Изборите на 20 декември разбиха традиционната двупартийна система и доведоха до подем на две нови формации вляво и в центъра – съответно Podemos ("Можем") и Ciudadanos ("Граждани"). "Народната партия", чийто имидж е засегнат от обвинения в корупция срещу видни нейни членове, спечели най-много депутатски места, втори се наредиха социалистите, трети станаха Podemos, а четвърти – Ciudadanos. Обществената умора от традиционните политически елити разруши статуквото и доведе до нова мултипартийна ера в страната. Недоволството на гласоподавателите е осезаемо, дори и след като Испания излезе от дълбоката рецесия с ръст от 3.3% през 2015 г. и прогноза за 3% за тази година. Безработицата обаче все още е 21%, а политическата нестабилност може да подкопае възстановяването.

Останалите правителства в ЕС следят отблизо дали досегашният премиер Мариано Рахой ще стане третият европейски лидер, свален от власт от началото на 2015 г., след като въведе непопулярни мерки на икономии. "Ако тази несигурност продължи и Каталуния върви към едностранна независимост, това може да забави растежа и оттам да заплаши еврозоната. Освен това фрагментацията на държава в ЕС не помага за цялостната европейска интеграция", казва пред "Капитал" Франсиско де Борха Ласерас, анализатор от Европейския съвет по външна политика (ECFR).

Неспособността да бъде сформирано правителство показва, че блокажът може да продължи със седмици и дори да се наложи провеждането на нови избори през май или юни, пише Reuters. Но скорошно социологическо проучване показва, че под една трета от анкетираните искат повторен вот, а две трети предпочитат някакъв съюз между партиите. Освен това не е ясно дали едни нови избори ще променят нещо, тъй като едва 7% заявяват, че биха гласували по различен начин срещу 87.1%, които биха пуснали същата бюлетина.

За да се излезе от настоящата криза, Рахой предлага голяма коалиция между "Народната партия", социалистите и Ciudadanos, която да донесе спокойствие след вътрешните сътресения, да стабилизира икономиката и да се противопостави на евентуалното разцепване на страната. Вътрешнопартийни източници твърдят, че той иска провеждането на вот на доверие относно бъдещото правителство преди края на януари. Въпреки подновения натиск на каталунските сепаратисти обаче голямата коалиция все още е несигурна опция. Лидерът на социалистите Педро Санчес преповтори позицията си, че няма да подкрепи Рахой. Негов говорител каза на досегашния премиер "да престане да говори за голяма коалиция със социалистите. "Не" означава "не".

Вместо това Санчес предлага неясно формулираната коалиция на "прогресивните сили". Основната пречка пред такъв съюз е обещанието на Podemos да позволи референдум за независимост за Каталуния – нещо, срещу което се обявява лидерът на социалистите. Освен това ръководителят на Podemos Пабло Иглесиас поне засега отхвърля да се коалира с която и да било партия. Което не му пречи да вмята: "Отворени сме към всяка алтернатива, която няма да доведе до управление на "Народната партия". За да стане това обаче, трябва да говорим за Испания. Има един несменяем блок от партии, който повтаря старите аргументи и игнорира неравенството и корупцията."

Повече разделение, по-малко сближаване

В сметките трябва да бъде включена и Каталуния. Каталунският премиер Артур Мас слезе от поста си миналата събота, но остана начело на своята партия "Демокрация и свобода" и е един от най-влиятелните политици в най-богатата испанска провинция. Той намекна, че може да подкрепи водена от социалистите коалиция, за да блокира нов премиерски мандат за Рахой.

Причината е, че досегашният премиер категорично се противопоставя на всички каталунски искания, като отказа референдум през 2014 г., отхвърли промени в конституцията, които да признаят Каталуния като нация, и не позволи по-благоприятен данъчен режим за региона. "Не искаме още едно правителство на "Народната партия" или коалиция между нея и Ciudadanos", заяви Мас. При споразумение със социалистите партията на Мас може да се присъедини към широка коалиция с Podemos и други регионални сили, които да сформират мнозинство. В опит да спечели благосклонността на Мас в понеделник Санчес повтори предложението си за промени в конституцията и поемане на курс към по-федерална политическа система. Но подчерта: "Искаме да загърбим стагнацията и сепаратизма. Казваме "да" на конституционната реформа и "не" на нарушаването на законите, които управляват нашата демокрация."

В сряда партиите постигнаха договорка за това социалист да бъде новият председател на парламента, но засега сигналите от законодателния орган са за повече разделение, а не за сближаване. Междувременно социалистите заявиха, че ще представят за гласуване петнадесет законопроекта, включващи прекратяване на досегашните реформи на пазара на труда, вдигане на минималните заплати и справяне с корупцията. Тези мерки могат да представляват основата на сделка с левите сили, сред които Podemos, "Обединената левица" и регионални леви формации.

Според Франсиско де Борха Ласерас дори политическите лидери не са сигурни какво предстои оттук нататък, тъй като ситуацията се променя непрекъснато. Той посочва три възможни варианта. "Може да има правителство на малцинството на "Народната партия", но само ако социалистите не гласуват срещу тях. И на този етап това не изглежда много вероятно, защото социалистите заявиха, че не само ще гласуват срещу Рахой, но и срещу правителство на десноцентристите. Друга опция е голямата коалиция, но за Испания тя е малко вероятна, особено за левите сили, и социалистите също изключват тази възможност. Трети вариант е ляво правителство – социалистите заедно с Podemos и други малки партии. Така че социалистите са ключов актьор и са под силен натиск както от "Народната партия", така и от Podemos да вземат решение. И това създава огромна вътрешна криза в партията", обобщава анализаторът от ECFR.

Призракът на сепаратизма

Преговорите за съставяне на правителство се усложняват и от бъдещия статут на Каталуния, чийто местен парламент е контролиран от сепаратистка коалиция. След регионалните избори през септември победилите партии, които се обявяват за отцепване, се скараха кой трябва да оглави местното правителство. Артур Мас изостави опитите да спечели отново премиерския пост, за да избегне свикването на нов вот, след като всички други партии отказаха да го подкрепят.

На негово място бе избран Карлес Пучдемон, който е дори по-убеден привърженик на независимостта от предишния премиер и твърди, че "нашествениците ще бъдат изгонени от Каталуния", визирайки испанското правителство. Той веднага заяви, че е дошло времето за "започване на процес за установяване на независима каталунска държава". По думите му основната задача сега е да сформира правителство, което да започне да работи по план за отделяне от Испания в следващите 18 месеца. Според този план каталунските власти трябва да одобрят своя конституция и да изградят необходимите институции.

Срещу подобни действия категорично се обявява Рахой. Той посочи, че ще блокира всеки едностранен ход от страна на каталунския парламент. "Ще защитавам демокрацията в Испания и суверенитета на испанците", коментира Рахой. Всичко това увеличава натиска върху "Народната партия" и социалистите да заровят томахавката и да обединят усилия, ако искат да се противопоставят на каталунския порив за независимост. Иначе призракът на сепаратизма ще продължава да броди не само в Испания, но и в Европа.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    plamenhristov5 avatar :-|
    plamenhristov5
    • - 1
    • + 3

    пълна каша

    Нередност?
  • 2
    thepirineagle avatar :-|
    thepirineagle
    • + 4

    Една лява коалиция ще усмири сепаратизма и ще извърши конституционни промени даващи повече свобода,особено фискална, на регионите,но ще убие икономическите реформи. От друга страна ако можеше Рахой и тези около него да проявят малко повече здрав разум при първоначалните искания на Мас от миналата и по-миналата година....но не би.
    Борбата с корупцията ще продължи независимо от това кой е в основата на новото правителство,защото на испанците им писна, но предвид миналото и на двете основни партии, думите ще са малко повече от делата. Луда година очаква испанската пилитика.

    Нередност?
  • 3
    yovko avatar :-@
    Йовко Ламбрев
    • + 3

    Тиражирате манипулативното твърдение на El Pais, че Карлес Пучдемон има предвид Испанската държава, цитирайки "нашествениците ще бъдат изгонени от Каталуния". А всъщност това се отнася за генералите на Франко и Карлес Пучдемон цитира свой сънародник относно предишен исторически момент.

    Нередност?
Нов коментар