🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Средният път пред Нетаняху

Новото израелско правителство има шанс да бъде по-умерено от предишното

Израелските гласоподаватели наказаха премиера Бенямин Нетаняху, но все пак го запазиха на власт за още един мандат
Израелските гласоподаватели наказаха премиера Бенямин Нетаняху, но все пак го запазиха на власт за още един мандат
Израелските гласоподаватели наказаха премиера Бенямин Нетаняху, но все пак го запазиха на власт за още един мандат    ©  reuters
Израелските гласоподаватели наказаха премиера Бенямин Нетаняху, но все пак го запазиха на власт за още един мандат    ©  reuters

Бенямин Нетаняху побърза да отвори шампанското, но настроението едва ли е било толкова празнично. Досегашният израелски премиер спечели предсрочните парламентарни избори на 22 януари, но претърпя неочаквани загуби.

Неговата партия "Ликуд" заедно със своя ултранационалистически коалиционен партньор "Израел Бейтену" получи 31 мандата. Това е с 11 по-малко от местата, които двете партии имаха заедно в предишния парламент, но все пак "Ликуд - Бейтену" остава най-голямата политическа сила и разполага с достатъчно депутати, за да предотврати създаването на лявоцентристко мнозинство. Сега се очаква президентът Шимон Перес да натовари Нетаняху със сформирането на правителство за трети път. По този начин, въпреки че наказаха премиера, израелците решиха да го оставят на власт за още един мандат.

Невероятен дебют

Големият победител на изборите се оказа класиралата се втора с 19 места новосформирана светска центристка партия "Йеш Атид" ("Има бъдеще") на бившия телевизионен водещ Яир Лапид, на която предварителните социологически проучвания даваха далеч по-слаби резултати. Трети с 15 места е основният опонент на премиера – лявоцентристката Партия на труда. Лидерът й Шели Яхимович вече заяви, че няма да се включи в правителство, водено от Нетаняху, и ще започне преговори за съставяне на алтернативен лявоцентристки кабинет.

Анализатори прогнозират напрегнати седмици на тежки преговори за ново правителство, тъй като десните и левите партии са с изравнени сили, след като получиха по 60 места в 120-местния Кнесет. Следователно Нетаняху няма да може да сформира тясна управляваща коалиция само от десни и религиозни партии, както бе в предишния парламент. Ако това бе станало възможно, международната изолация на Израел вероятно щеше да се задълбочи още повече заради безкомпромисните позиции на един такъв кабинет по теми като Иран и Палестина. Сега Нетаняху няма да има друг избор, освен да започне преговори за широко управление, включващо "Йеш Атид" и дори леви партии, което може да бъде по-умерено.

"В момента няма дори теоретична възможност за тясна дясна и религиозна коалиция. Това е най-голямата промяна от предишните избори и вече е ясно, че ще имаме едно различно правителство. Изглежда, че "Йеш Атид" ще бъде основният коалиционен партньор на Нетаняху", коментира пред "Капитал" анализаторът Йехуда Бен Меир от израелския Институт за изследвания на националната сигурност.

В свой анализ, озаглавен "Ястреби с подрязани криле", сп. Economist отдава добрите резултати на центристите от "Йеш Атид" на умората на израелските гласоподаватели от крайностите. Докато по време на предизборната кампания Нетаняху не спираше да повтаря, че от първостепенна важност е ядрената програма на Иран, израелците искаха да чуят повече за проблеми като данъците, нарастващия бюджетен дефицит, покачващите се разходи на живот и скъпите жилища. Затова и голяма част от средната класа гласува против приоритетите на предишното правителство. Сега "Йеш Атид" има реалната възможност да преформатира бъдещата израелска политика.

Партньори с противоречия

Само че евентуалните коалиционни партньори Лапид и Нетаняху имат някои основни различия. Лидерът на "Йеш Атид" заяви, че ще се присъедини към един бъдещ кабинет само ако той е готов да съживи мирните преговори с палестинците, които са в застой заради непреклонността на Нетаняху по редица ключови въпроси. Сред тях е строежът на израелски селища в окупираните територии на Западния бряг и източен Ерусалим – земя, която палестинците искат за своя бъдеща независима държава. Въпреки международните критики за застрояването Нетаняху твърди, че страната му е в правото си.

"Лапид е силно заинтересуван от преговорите за мирното съществуване на две държави – Израел и Палестина. Правителство с негово участие вероятно ще положи повече усилия за подновяването им. Той е и много по-умерен по отношение на застрояването на Западния бряг и източен Ерусалим и ще е по-малко склонен да подкрепи нови строежи", твърди Йехуда Бен Меир.

Но това не е единствената тема, по която могат да възникнат търкания с Нетаняху. Лапид настоява и за промяна на закона, според който ултраортодоксалните еврейски студенти от семинарията са освободени от военна служба. Освен това той иска повече ултраортодоксални евреи, много от които се издържат от държавни помощи, да се включат към пазара на труда. Религиозните партии в досегашната управляваща коалиция обаче, които са традиционни партньори на Нетаняху, силно се противопоставят на такива промени. И далеч не е сигурно дали премиерът е готов да се лиши от техните гласове, въпреки че те изискват натоварващи бюджета субсидии в замяна на политическа подкрепа.

Друг възможен партньор на Нетаняху в бъдещия кабинет е харизматичният милионер Нафтали Бенет и неговата радикална националистическа партия "Баит Йехуди" ("Еврейски дом"), която се класира четвърта с 12 места, въпреки че социологическите проучвания й отреждаха далеч по-добри резултати. Но не е ясно как Бенет и Лапид ще работят заедно, при положение че лидерът на "Баит Йехуди" отхвърля съществуването на независима палестинска държава и иска Израел да анексира голяма част от Западния бряг.

Време за преосмисляне

Освен натиск по отношение на досегашната политика към Палестина участието на "Йеш Атид" във властта може да повлияе и на израелската позиция спрямо Иран. От партията са категорично против ядрените амбиции на Техеран, но за разлика от Нетаняху смятат, че решаването на този въпрос трябва да се остави в ръцете на международната общност и в частност на САЩ.

Политическият анализатор Алистър Нютън от Nomura International смята, че сега шансовете за едностранен удар по Техеран са намалели: "Въпреки че израелската политика към Иран навярно няма да се промени значително, какъвто и да е новият кабинет, осигуряването на необходимата подкрепа за нападение сега изглежда много по-трудно, отколкото би било, ако Нетаняху бе спечелил категорично мнозинство", твърди специалистът пред Reuters.

Отслабването на десницата в Израел и изгледите за по-умерено ново правителство може да се отразят благоприятно и върху отношенията между Нетаняху и американския президент Барак Обама. През последните четири години те бяха белязани от падения, взаимно недоверие и дори антипатия заради непреклонността на израелския лидер относно мирните преговори с Палестина и опитите му да въвлече САЩ в удар по Техеран, докато Вашингтон иска първо санкциите и дипломацията да започнат да действат, преди да обсъжда евентуална военна интервенция. "Ако Нетаняху привлече Лапид и други партии от центъра, се очаква относително сближаване с американците", прогнозира бившият американски съветник по въпросите на мира Арън Дейвд Милър пред CNN.

Не всички очакват бъдещият израелски кабинет да смени досегашната посока: "Не мисля, че ще има промяна нито по отношение на Палестина, нито на Иран. Ако коалицията е между "Ликуд", "Баит Йехуди" и "Йеш Атид", политиката ще си остане същата. Все пак има възможност с времето, и особено ако Западът вземе твърди позиции, Лапид да се замисли, че не може да се продължава така", твърди пред "Капитал" Даниел Леви, директор на програмата за Близкия изток и Северна Африка към Европейския съвет за външна политика. Неговото мнение споделя и Мишел Стивънс от Royal United Services Institute: "Всичко това не приближава Израел до някакъв вид прагматично правителство, с което арабските страни ще могат да работят", заявява тя пред Reuters.

И все пак изборите показаха, че прогнозираният рязък завой надясно не се състоя. Нетаняху има шанса да тръгне по средния път и вероятно за всички ще бъде по-добре, ако се възползва.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kardinalat avatar :-?
    kardinalat
    • - 2
    • + 2

    Икономическите и политически реалностти ще променят драматично израелската реалност. Тепърва Нетаняху ще го изпита на гърба си, едно искаше - друго ще получи.

    Нередност?
  • 2
    dekster avatar :-|
    КЛЮЧАРЪ
    • - 2
    • + 1

    Посочването на външни врагове и преднамереното паникьосване на гласоподавателите върши работа, но не и на гладен стомах. В последните 10-15 години се наблюдаваше силен десен уклон в израелските обществени нагласи. Затова и Нетаняху изкара два мандата. Когато обаче Големият Брат и Европа не са безрезервно зад гърба ти и дори те критикуват открито за застрояването в Газа и Голан, нещата се променят.

    Нередност?
Нов коментар