Какво да очакваме от срещата на НАТО в Брюксел?

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

"Аз не съм чул италианците да са много недоволни, че не им благодарят за латиницата, че са я дали на половин свят. Ние си имаме комплексите за малоценност, ако Путин закачливо се е закачил, той завладя вчера интернет пространството и медиите в България с това, а ние като българи и всички други можем да сме само благодарни на мисионерите Кирил и Методий и на техните ученици, че те на нас са ни дали християнската блага вест, тя няма как да е българска, защото Господа е евреин, и по този начин са дошли да създават азбука и да покръстват народа ни", отбеляза Илия Лингорски, председател на Европейския институт за стратегии и анализи.


Русия всъщност няма кой знае какъв собствен политически залог на Западните Балкани и напоследък зорлем някак си стана участник в събитията в Македония, въвлечена от ВМРО ДПМНЕ и това в някакъв смисъл е жест на отблагодаряване вероятно от страна на Путин за много деструктивната роля, която президентът Иванов игра в тази двегодишна криза в Македония, той беше този, който през последните коментира Весела Чернева, директор на Софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Той беше този, който през последните два месеца с даването на мандата за правителство, че в крайна сметка се стигна до кървави сблъсъци, но всичко това, изглежда, беше в унисон с руската политика в региона, поясни Чернева.

Двамата събеседници коментираха и предстоящата среща на НАТО у участието на американския президент Доналд Тръмп. "Целта на срещата е Тръмп да не направи голям гаф - това не е външнополитическа цел, нито е цел на сигурност, а е цел по-скоро на това как да се постигне общ тон на НАТО, каза Весела Чернева и поясни, че досега за всички членове на НАТО то е било семейство, а не клуб и за първи път има партньор от другата страна на Атлантика, който не смята така и който не е сигурен, че член 5 на НАТО трябва да бъде активиран, когато е необходимо, а тогава, когато всички са си платили за това и това е разликата между клуба и семейството.

Илия Лингорски припомни, че НАТО не е семейство или клуб, той е военно-стратегичеки съюз, който си има своите правила, американската политика винаги е била много последователна. Тази среща няма характера на официална среща на върха, по-скоро има за цел политическо послание от страна на Щатите - Тръмп трябва да бъде представен на останалите. Погледнато от българска страна, срещи от този тип на НАТО са много неудобни за българското правителство, особено за премиера Борисов, "защото това не са срещи, на които ще ти дадат някакви допълнителни фондове за усвояване и ще се говори за семейните ценности на ЕВропа, това са срещи, на които нещо ще искат - непопулярно нещо за България", коментира Лингорски. Отбеляза също голямата разлика между германската и американската позиция по отношение на бюджетите. "Нас всъщност ни устройва повече американската позиция, защото за дългосрочното развитие на България индустриално една много по-кохерентна политика на отбраната би била много по-добър стимул, отколкото кохезионната", каза Илия Лингорски. На тази среща американците пак ще кажат "плащайте си", европейците пак ще говорят за ценности. Сега се очаква американците да отправят силно послание за обединение и въвличане на ЕС в борбата срещу тероризма, подчерта Лингорски и поясни, че за германците и французите ще е много неудобно послание и те ще се опитат да го завоалират.



Вижте целия разговор.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад